ZELENÁ SÍŤ
ZDE NA TĚCHTO STRÁNKÁCH, MŮŽETE HLEDAT INSPIRACI MEZI PROJEKTY, JEŽ SE SNAŽÍ
TVOŘIT V PRINCIPECH NOVÉHO VĚKU A JEHO POŽADAVKŮ.
***
SOUČASNĚ TYTO PROJEKTY MOHOU BÝT VNÍMÁNY JAKO DOPORUČENÍ K PODPOŘE VAŠEHO TELEPATICKÉHO PŮSOBENÍ.
TEDY PROJEKTY, JEŽ MŮŽETE SKRZE PLANETÁRNÍ MEDITACI PODPOROVAT.
****************************************************************************************************
Domníváš se že tvůj projekt je součástí tvorby osvícené civilizace?
Dej o sobě vědět. Zařazení do této sítě je zcela zdarma.
Chybí ti zde nějaký projekt? Napiš nám doporučení.
Hlavní atributy k zařazení do této sítě
1. ZDROJ - Cestu sledujeme od jádra existence výrobku, či služby. U služby nás zajímají zdroje používaných věcí. Je pro nás důležité, zda se jedná o zdroje získávané z láskou, z péčí ke krajině. a zda jsou zachovávány principy harmonie. Zda se jedná o zdroj obnovitelný, udržitelný a respektující principy tvorby nového věku.
2. CESTA OD ZDROJE K VÝROBĚ - Zajímá nás celá cesta zpracovávání zdroje až do jeho konečné podoby.
Zda se jedná o lokální zdroj, který nejezdí nesmyslně přes celou planetu. Zda při jeho cestě nevzniká disharmonie. Zda jsou dodržovány principy tvorby nového věku.
3.CESTA OD VÝROBY K UŽIVATELI
4. NÁVRAT DO KRUHU - Způsob, jak se věci vrací zpět do kruhu života.
5. SMYSLUPLNOST A POUŽITÍ - Je pro nás důležité jaký je účel. Jakou službu přináší.
6. MORÁLNÍ KODEX - Je pro nás důležité, podporovat lidi, jež mají čisté srdce.
Máš projekt, jež si zaslouží zařadit do této zelené sítě, ale nejde ho definovat těmito principy? Nevadí, i tak se ozvi.
Domníváte se, že váš projekt je smysluplný a je tvořen v duchu nového věku, ale nesplňuje všechna kritéria? I tak se ozvěte a vymyslíme s jakou vás do sítě zařadit. Je spoustu zajímavých projektů, jež v rámci doby musí tvořit kompromisy. Ve skutečnosti, by bylo asi jen málo projektů, jež by naplňovali dokonale všechny aspekty.
***
Kvalitu odkazů, zajišťuje vaše zpětná vazba a doporučení.
Pod každým uvedeným odkazem, bude možno dát svůj komentář.
****
V této síti, časem vznikne bodování kvality z hlediska 5 hlavních aspektů.
Toto bodování bude určeno zveřejněnou reportáží, kde projekt těmito aspekty prověříme.
Tedy bude sledována celá stopa projektu.
1. ZDROJ 2. CESTA OD ZDROJE K VÝROBĚ 3. CESTA OD VÝROBY K UŽIVATELI 4. NÁVRAT DO KRUHU 5.SMYSLUPLNOST A POUŽITÍ 6. MORÁLNÍ KODEX
****
Důležitou roli, v takovém hodnocení, bude vždy vytvářet veřejnost. Tedy vaše osobní zkušenosti, doporučení a hodnocení.
***
Cílem takového hodnocení, není šikana, ale záměr docílit harmonie ve všech aspektech naší všední reality.
Smysl této zelené sítě propojení síly, je hledat způsoby jak by to mohlo jít. Jak společně vytvářet nové a pomáhat si u toho. Z tohoto hlediska je důležitý záměr, jít cestou vize, kde je snaha tvořit harmonii.
*
Současně, to je i možnost, jak vyselektovat projekty, jež tvoří disharmonii. Tedy projekty, jež si naší pozornost a podporu nezasluhují.
Jako základní předpoklad pro zařazení do této sítě, je sympatie k naplnění vize, jež představuje
ÚSTAVA ZEMĚ
ÚSTAVA ZEMĚ
Filozofický koncept Ústavy Země
Už téměř padesát let vyjadřují významní vzdělanci své obavy o další existenci lidstva a navrhují způsoby, jak zajistit jeho budoucnost. Vedle systémového přístupu autorů Římského klubu se do tohoto úsilí svými iniciativami zapojila také OSN - komise H. Brundtlandové, Světová Charta Země, summity o životním prostředí a udržitelném rozvoji (Stockholm, Rio, Rio+10, Rio+20, Kodaň aj.). Známé jsou rovněž iniciativy mimovládních organizací jako Charta Země (The Earth Charter), The GAIA Foundation, Caring for the Earth, Earth Council Alliance, Hnutí lidí za Matku Zemi (People's World Movement for Mother Earth), Skončeme s ekocidou (Eradicate the Ecocide), Hranice Země (Planetary Boundaries) aj.
Většina deklarací těchto hnutí však není návodem na změnu, ale jen morálním přemlouváním, výčtem zbožných přání a seznamem chyb, jichž se lidé dopouštějí ve vztahu k přírodě. Všechny ušlechtilé snahy o pochopení a řešení krize, které pomíjejí rozdělení planety na dva protikladné systémy -kulturu a přírodu - jsou ale odsouzeny k nezdaru. Dnes všeobecně rozšířená antropocentrická představa světa není totiž nesprávná v jednotlivostech či v dílčích argumentech, nýbrž ve své nejhlubší podstatě, v celku.
Proto předkládáme tento návrh Ústavy Země, založený na ontologickém předpokladu, že lidská kultura není pokračováním přirozené evoluce jinými prostředky. Vůči přírodě je kultura opozičním umělým systémem. Bude-li však nastavena biofilně, tj. tak jako příroda, bude se růst její svébytnosti vyvíjet žádoucím směrem. Kultura bude přírodu respektovat a vznikne vyšší úroveň vzájemné spolupráce mezi oběma různými systémy.
Ústava Země
My lidé, mimořádně úspěšný biologický druh planety Země, jemuž se podařilo vytvořit globální kulturu - civilizaci, vědomi si nebezpečí, jež hrozí nám i ostatním živým systémům z procesu živelného přeformování přírody kulturou, přijímáme tuto Ústavu Země, která stvrzuje rozpoznané hodnoty, nároky a práva naší mateřské planety.
S vědomím odpovědnosti vůči budoucím generacím prohlašujeme Zemi za svébytnou ontickou kreativitu a subjektivitu - za hodnotu nadřazenou člověku i kultuře. Přirozenou kreativitu Země, umožňující kulturu i práva a svobody člověka, považujeme za nadřazenou lidské kreativitě i právům lidí. Za ústřední právní princip lidstva 21. století, závazný pro ústavy všech států i listiny základních lidských práv a svobod, vyhlašujeme nezbytnost uchovat obyvatelnou Zemi pro další lidská pokolení i ostatní živá stvoření. Člověk ani kultura nejsou svébytnými jsoucny, závisejí na Zemi. Relativně svébytným jsoucnem v rámci vesmíru může být jenom Země. Pouze celá její biosféra je nejmenším autonomním systémem schopným dlouhodobého vývoje v čase. Všechny její přirozené subsystémy včetně umělé lidské kultury jsou dočasné a nesamostatné, závislé na zdraví a prosperitě biotického celku.
Zavazujeme se chránit Zemi před sobeckou expanzí predátorsky orientované kultury. Její hodnotu, nároky a práva, nadřazené člověku i kultuře, hodláme prosazovat všemi prostředky.
V souladu s tímto závazkem prohlašujeme:
Hlava první: Země
1. Země je přirozeným domovem všech svých vzájemně závislých živých bytostí. Nemůže patřit žádnému biologickému druhu, tedy ani člověku jako druhu. Člověk, tvůrce kultury, nesmí sobě samému i ostatním živým bytostem Zemi pustošit.
2. Země je pro náš druh a lidskou kulturu nejvyšší hodnotou. Je nejstarší, nejširší a nejmocnější tvořivou aktivitou - jedinečnou planetární subjektivitou. Musíme hájit její právo na evoluci, na udržování planetární rovnováhy mezi živými a neživými systémy.
3. Kultura se nesmí dál rozšiřovat ani na úkor přirozené rozmanitosti planety, ani na úkor lidského zdraví.
4. Jako nadřazený systém lidí i umělé kultury je Země suverénem, jehož obhájci a mluvčími se musejí stát volené a kontrolované instituce.
5. Zavazujeme se zastavit úbytek, destrukci a zamořování přirozeného bytí, a za tímto účelem prosazovat přijetí systému odpovědnosti lidí, včetně účinných a odrazujících sankcí.
Hlava druhá: Člověk
1. Člověk není bezprostřední příčinou nynější ekologické krize. Příčinou krize je systémový konflikt umělé kulturní uspořádanosti s přirozenou uspořádaností Země.
2. Lidstvo nenese odpovědnost za Zemi. Nese odpovědnost za kulturu, za své dílo, jímž Zemi rozdělilo na dva opoziční systémy: kulturu a přírodu. Smířit kulturu s přírodou je výsostným úkolem práva, politiky a vědy pro nadcházející etapu biofilní, k životu uctivé kultury.
3. Lidská druhová subjektivita je omezena nadřazenou subjektivitou Země. Všechny osoby i státní orgány mají povinnost tuto širší subjektivitu respektovat, chránit rozmanitost a celistvost biosféry, šetrně využívat neživé produkty Země.
4. Vyhlašujeme, že pouze s přirozeným bytím, nikoli s umělým bytím kulturním, může být člověk jako druh biologicky sourodý. Uznáváme, že to, co prospívá Zemi, prospívá člověku.
5. Přirozenou uspořádanost Země musejí chránit a prosazovat všechny právní systémy.
Hlava třetí: Kultura
1. Kultura je umělým systémem s vlastní vnitřní informací, jíž je duchovní kultura. Změna orientace a obsahu duchovní kultury - hodnot, poznatků a regulativů - je předpokladem biofilní transformace systému kultury.
2. Jako výtvor člověka není kultura ani pokračováním evoluce přírody, ani procesem jejího zušlechťování. Je umělým a dočasným konstruktem, který na přírodě látkově, energeticky i informačně závisí. Je stavbou, která biologické struktuře člověka neodpovídá a jež se po zániku lidstva nezachová.
3. Kulturní systém svým růstem zatlačuje a hubí živé systémy, rozbíjí přirozené struktury Země. Má-li evoluce kulturního systému pokračovat, musí opustit dráhu kvantitativního růstu a po vzoru biosféry zvolit způsob kvalitativního "růstu bez růstu".
4. Státy, které přímo či nepřímo podpořily rozvoj predátorského podnikání a neomezené šíření materiálově a energeticky náročné spotřební techniky, umožnily pustošení přírody. Nesou proto hlavní odpovědnost za dnešní civilizační krizi.
5. Všem státům se ukládá přijímat opatření pro dlouhodobě možnou spolupráci kultury se Zemí. Ukládá se jim, aby přistoupily ke změně predátorského duchovního paradigmatu kultury, aby zahájily proces přijímání biofilních zákonů a vedly osvětu o nezbytnosti smiřování kultury s přírodou.
Autorem Ústavy Země je filozof Josef Šmajs.
www.ustavazeme.cz